ZPĚT
4.4.2024

Evropské finanční podpory do Česka nejsou nekonečné a stát musí rychle dohánět zanedbané záležitosti.

Čím dál tím méně peněz z evropských fondů bude proudit do Česka v dalších letech. Česká republika by měla začít připravovat své investiční úsilí na období po roce 2027, kdy budou evropské dotace postupem času klesat. Kam by tedy měly být zaměřeny investice, než se fondy vyčerpají?

Od vstupu do Evropské unie získala Česká republika zhruba 75 miliard eur z strukturálních fondů, což představuje téměř dva biliony korun. Cílem těchto dotací je pomoci českým regionům dohnat své úspěšnější evropské sousedy a zlepšit kvalitu života obyvatel.

V současném sedmiletém období má Česko k dispozici rekordní částku z evropských fondů, včetně peněz z první společné evropské půjčky, která byla vytvořena k překonání covidové krize. Pro období 2021–2027 může Česko počítat s tím, že získá zhruba 1,3 bilionu korun z evropských fondů prostřednictvím grantů nebo výhodných půjček.

Česká republika by měla chytrým způsobem využít tyto prostředky, aby se připravila na dobu, kdy evropské dotace budou omezené. Podle ministra Ivana Bartoše by měla Česká republika dokončit potřebné projekty a infrastrukturu v tomto období, aby se mohla v budoucnu soustředit na financování věcí, které by měly pozitivní ekonomický dopad.

Podle Ondráčkové by mělo Česko být připraveno na změny v financování projektů z evropských fondů. Evropská kasa není jediným zdrojem financování a spolufinancování bude pravděpodobně klesat. Státní rozpočet možná nebude schopen tento pokles kompenzovat, takže příjemci budou muset přispět více. Kromě toho se očekává tlak na omezení dotační kapitoly v rámci evropského rozpočtu kvůli splácení společné půjčky. Diskutuje se o nových zdrojích unijního rozpočtu, ale jejich zavedení je dosud nejisté. Bartoš tvrdí, že dotační politika by měla zůstat prioritou v Evropské unii a Česká republika by měla mít své priority pro období po roce 2027 již jasně stanovené. Eurovolby v příštím roce by měly znamenat nové vedení Evropského parlamentu a Komise, což je dobrá příležitost prosazovat tyto priority.

loading
success

Přihlásili jste se k odběru novinek.

Chcete být informováni o všem, co se u nás děje?
Odesláním formuláře berete na vědomí Informace o zpracování osobních údajů.

DALŠÍ ČLÁNKY

loading
success

Přihlásili jste se k odběru novinek.

Chcete být informováni o všem, co se u nás děje?
Odesláním formuláře berete na vědomí Informace o zpracování osobních údajů.